Bez kategorii

Jak wybrać najlepsze soczewki kontaktowe?

Opublikowano Październik 3, 2017 at 1:02 pm by / No Comments

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów soczewek. Mogą one różnić się między innymi długością użytkowania – soczewki jednodniowe i soczewki miesięczne – ale poszczególne produkty są też różnie wykonane, co przekłada się na jakość widzenia i komfort noszenia soczewek. Aby ułatwić wybór soczewek, przedstawiamy garść ważnych informacji, ze szczególnym uwzględnieniem najpopularniejszego podziału soczewek.

Najlepsze soczewki jednodniowe

Soczewki jednodniowe to jak sama nazwa wskazuje soczewki jednorazowego użytku – po zdjęciu należy je wyrzucić. Jednocześnie to oznacza, że nie wymagają pielęgnacji. Uważane są za najbardziej higieniczne. Najlepsze soczewki jednodniowe to takie, które zapewniają wygodę, niezależnie od tego jak długo nosimy je w ciągu dnia. Oczywiście w przypadku każdej soczewki jednodniowej komfort jest najwyższy od razu po założeniu i znacznie niższy na koniec dnia, ale warto szukać takich soczewek, w przypadku których ta różnica będzie jak najmniejsza. Soczewki jednodniowe polecane są przede wszystkim dla osób, które nigdy wcześniej nie nosiły soczewek i chcą przekonać się czy jest to dla nich odpowiednie rozwiązanie, a przy tym uniknąć straty pieniędzy – wtedy wystarczy kupić 2 sztuki soczewek jednorazowych. Poza tym, jednorazowe soczewki są zawsze lepszym wyjściem dla osób z bardzo wrażliwymi oczami, ze skłonnością do alergii i infekcji – codzienne zakładanie świeżych soczewek jest najbardziej bezpieczne dla oczu z uwagi na wysoki poziom higieny. Przy soczewkach z dłuższym terminem użytkowania trzeba zadbać o ich odpowiednie czyszczenia i przechowywanie. Ponadto, po soczewki jednorazowe powinny sięgnąć osoby, które na co dzień noszą okulary, ale chcą zadbać o swobodę ruchów w czasie treningu na siłowni czy innej aktywności fizycznej, a jednocześnie uniknąć uszkodzenia ulubionych oprawek. Chętnie wybierają je też panie, które chcą poczuć się bardziej pewnie i atrakcyjnie w swojej stylizacji na specjalną okazję.

Dobre soczewki miesięczne

Soczewki miesięczne używa się przez określony czas. Przez cały ten okres wymagają odpowiedniej pielęgnacji, co oznacza, że po każdym użyciu należy je wyczyścić i przechowywać w specjalny sposób. Miesięczny system noszenia soczewek jest obecnie najczęściej stosowany. Dla utrzymania właściwego nawilżenia, dobre soczewki miesięczne powinny zawierać więcej wody niż soczewki z krótszych terminem użytkowania, co jest istotne dla utrzymania odpowiedniego komfortu przez cały okres. Soczewki miesięczne polecane są osobom, które chcą na stałe zrezygnować z okularów, jak również dla sportowców, dla których ważna jest wygoda podczas codziennych treningów. Wybierając soczewki miesięczne trzeba pamiętać o zakupie specjalnego pudełka do przechowywania i płynu do pielęgnacji soczewek.

Przede wszystkim jakość

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na soczewki jednodniowe czy miesięczne, najlepsze soczewki kontaktowe wyróżniają się przede wszystkim jakością, co ma ogromne znaczenie nie tylko dla komfortu noszenia i dobrego widzenia, ale też dla zdrowia oczu. Z tego powodu najlepiej wybrać zaufaną, sprawdzoną markę, taką jak ClearVision, która jest wiodący producentem w dziedzinie zdrowia oczu. Soczewki ClearVision wykonane są Ocufilconu – w przypadku soczewek jednodniowych jest to Ocufilcon D, natomiast soczewki długoterminowe produkowane są z Ocufilconu B. Jest to materiał zapewniający dobrą przepuszczalność tlenu i wody. Dba o odpowiednie nawilżenie, jednocześnie zapobiegając przywieraniu soczewki do oka. Soczewka z tego materiału jest również bardzo odporna na zanieczyszczenie i przylepianie się do niej osadów białkowych. Są jednocześnie cienkie i wytrzymałe. Poza materiałem, niezwykle istotna jest specjalna technologia produkcji. Soczewki ClearVision cechują się wysoką zawartością wody, co wpływa na ich miękkość i elastyczność. Ma to znaczenie nie tylko dla łatwego zakładania soczewek, ale też wykluczenia uczucia uwierania i wysuszenia w ciągu dnia. Ponadto, odpowiednia ruchomość gwarantuje prawidłową wymianę płynu łzowego. Warto też zwrócić uwagę, że soczewki ClearVision miesięczne zawierają fosforylocholinę, która jest naturalnym składnikiem naszych tkanek i pozwala dłużej utrzymać wodę, co jest szczególnie ważne przy soczewkach długoterminowych i pozwala uniknąć konieczności ich przedwczesnej wymiany.

Odpowiednie dopasowanie soczewek

Oczywiście idealne soczewki to takie, których nie czujemy w czasie noszenia, a jednocześnie zapewniają doskonałe widzenie. Producent ClearVision stosuje promień krzywizny 8,6mm w przypadku mocnych soczewek ujemnych i 8,88 mm w soczewkach mocnych dodatnich. Średnica soczewki wynosi 14,2 mm. Dostępne są soczewki od -0.5D do +6.0D, a ponadto istnieje możliwość wyboru soczewki o innej mocy dla oka lewego i innej dla oka prawego. Wszystko to pozwala na znakomite dopasowanie soczewek do oczu.